Logo
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
09.05.2023
Letecká solárna návesť nízkej svietivosti - LT601U
LT601U Solárne svetlo nízkej svietivosti Červená solárna permanentne svietiaca návesť pre stožiare a veže (telekomunikácia, GSM, rozhlas a televízia)... čítať celé
17.02.2023
LS810 - od 17.6.2021 schválené leteckým úradom ČR
LS 810 MIOL B - od 17.6.2021 schválené už aj v ČR červená permanentne svietiaca návesť pre stožiare a veže (telekomunikácia, GSM, rozhlas a televízia... čítať celé
01.08.2021
Elektrický radiátor IQ Line Oil a IQ Line Stone
IQ Line Oil WiFi a IQ Line Stone WiFi je inteligentný elektrický olejový radiátor, ktorý ponúka viacero možností ako ovládať režimy vykurovania. Môžet... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako vybrať letecké pozičné svetlo
10.05.2023

Ako vybrať letecké pozičné svetlo

Ako vybrať letecké pozičné svetlo, alebo odborne označované ako prekážkové svetelné návestidlo.

Svetlo-technické zariadenia sú neoddeliteľnou súčasťou systému leteckej dopravy po celom svete. Ich význam pre bezpečnosť leteckej dopravy je zásadný. Pomáhajú pri navádzaní lietadiel pri pristátí / vzlete na RWY a pohybe po TWY a APN. Upozorňujú na prekážky alebo informujú pilota o aktuálnej situácii na RWY a TWY. Bez svetlo-technických zariadení by nebolo možné riadiť letovú premávku v noci, alebo za zhoršených podmienok viditeľnosti. Zvyšujúce sa nároky na bezpečnosť a prevádzkové kapacity letísk, sa odrazili aj na zvyšovaní a zavádzaní svetlo-technických zariadení a sústav. Účelom označenia a/alebo osvetlenia prekážok je znížiť nebezpečenstvo pre lietadlá vyznačením existencie týchto prekážok.

Použitie prekážkových svetelných návestidiel:

Objekty, ktoré musia byť osvetlené podľa projektovej dokumentácie k danej stavbe či konštrukcii, musia byť označené prekážkovými svetelnými návestidlami malej, strednej alebo veľkej svietivosti, prípadne kombináciou týchto svetelných návestidiel.

Prekážkové svetelné návestidlá malej svietivosti typu A alebo B by mali byť použité tam kde je objekt menej rozsiahly alebo jeho výška nad úrovňou okolitého terénu je menšia ako 45 m. Ak by bolo použitie  prekážkových svetelných návestidiel malej svietivosti typu A alebo B nedostatočné, alebo sa požaduje zvláštna a včasná výstraha, musia byť použité prekážkové svetelné návestidlá strednej alebo veľkej svietivosti.

Prekážkové svetelné návestidlá strednej svietivosti typu A, B alebo C by mali byť použité, ak je objekt rozsiahly alebo jeho výška nad úrovňou okolitého terénu je väčšia ako 45 m. Prekážkové svetelné návestidlá strednej svietivosti typu A a C by mali byť použité samostatne, zatiaľ čo prekážkové svetelné návestidlá strednej svietivosti typu B by mali byť použité samostatne alebo v kombinácii so svetelnými návestidlami malej svietivosti typu B.

Umiestnenie prekážkových svetelných návestidiel:

Jedno alebo viac prekážkových návestidiel malej, strednej alebo veľkej svietivosti musia byť umiestnené čo možno najbližšie k vrcholu objektu. Vrcholové svetelné návestidlá musia byť usporiadané tak, aby vyznačovali minimálne najvyššie body alebo horné okraje objektu voči prekážkovej ploche. Vrcholové prekážkové svetelné návestidlá na komíne alebo na inej konštrukcii podobnej funkcie musia byť umiestnené vhodným spôsobom pod vrcholom tak, aby bolo minimalizované ich znečistenie dymom a podobne.

Na telese generátora veternej elektrárne musí byť čo najvyššie k jeho vrcholu umiestnené jedno alebo viac prekážkových svetelných návestidiel strednej alebo veľkej svietivosti. Filter svetelného návestidla nesmie byť krytý prstencom generátora.

Veža alebo konštrukcia antény, na ktorej je umiestnené príslušenstvo ako napríklad bleskozvod alebo anténa vyššia ako 12 m, na ktorej vrchole nie je možné umiestniť prekážkové svetelné návestidlo veľkej svietivosti, musí byť označená prekážkovým svetelným návestidlom veľkej svietivosti umiestneným na najvyššom možnom bode.

Požiadavky na prekážkové svetelné návestidlá:

Typ svetelného návestidlaFarbaTyp návestidla / rýchlosť zábleskuEfektívna svietivosť (cd)Vertikálny rozptyl lúčaInštalačná výška
Nízkej svietivosti, typ B (pevné objekty) ČervenáStále3210°45-150m
Strednej svietivosti, typ ABielaZábleskové (20-60 z/min)20 000 + - 25% 45-150m
Strednej svietivosti, typ BČervenáZábleskové (20-60 z/min)2 000 + - 25%45-150m
Strednej svietivosti, typ CČervenáStále2 000 + - 25%45-150m

 

Prekážkové svetelné návestidlá malej svietivosti umiestnené na pevných objektoch typu A a B, musia vydávať stále svetlo červenej farby – svietivosť 10 cd typ A alebo svietivosť 32 cd typ B.

Prekážkové svetelné návestidlá strednej svietivosti typu A musia vydávať záblesky bielej farby – svietivosť 20 000 cd, svetelné návestidlá typu B musia vydávať záblesky červenej farby - svietivosť 2000 cd a svetelné návestidlá typu C stále svetlo červenej farby - svietivosť 2000 cd. Prekážkové svetelné návestidlá strednej svietivosti typu A a B umiestnené na objekte, musia vydávať súčasné záblesky, k tomu slúži GPS synchronizácia.

Predpisy, štandardy a odporúčania:

Presné a podrobné špecifikácie svetelných návestidiel sú v Národnom leteckom predpise  "L14 zväzok I a II" na základe štandardov ICAO

Letecké predpisy označené písmenom L a číslom predstavujú implementáciu štandardov a odporúčaní Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO).

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

     IMIT  IQ Line  

Kde nás nájdete

Amicus SK, s.r.o.
Koreszkova 9
90901  Skalica
Slovensko
www.amicussk.sk

 

MAPA

Kontakt
Termostaty.sk
7:00 - 15:30
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk